Delavnice v tednu 4. 3. - 8. 3. 2024

Osnove resin 3D tiska

Ponedeljek, 4. 3. 2024, ob 14:00

Izvajalec: Meša Muratović

Na delavnici se bomo spoznali z osnovami resin tiska, diferenciacijo tehnologij resin 3D tiska (SLA, mLCD, DLP) in drugih tehnologij 3D tiska, se sprehodili čez kratko predstavitev tehnologije ter materialov ter se nato naučili dela z mLCD resin tiskalnikom Phrozen Sonic mini 8k, ki se nahaja v Peskovniku.

Naučili se bomo uporabljati tudi programsko opremo LycheeSlicer za pripravo 3D modelov na 3D tisk.

Osnove vzdrževanja koles

Torek, 5. 3. 2024, ob 15:00

Izvajalec: Matej Markuža

Na delavnici se bomo spoznali z osnovnim vzdrževanjem mestnih koles, kar zajema čiščenje in mazanje pogonskega sklopa, menjavo in popravilo zračnice in plašča ter nastavljanje menjalnika in zavor z gumicami.

Razložili bomo tudi izbiranje in menjavanje drugih komponent na kolesu in odgovarjali na druga vprašanja udeležencev.

Osnove Solidworks modeliranja

Sreda, 6. 3. 2024, ob 15:00

Izvajalec: Marko Kraner

Fusion 360 CAM - 101

Četrtek, 7. 3. 2024, ob 15:30

Izvajalec: Tit Jerman, Matevž Menart

Na delavnici se bomo spoznali s pripravo CAM (Computer aided manufacturing) programov na osnovi predhodnih CAD modelov za obdelavo na 3 osnem CNC (računalniško vodenem) rezkarju Hypercut 60200 3G, ki se nahaja v Peskovniku.

Priprava CAM bo potekala v programu Fusion 360 zaradi dostopnosti, preprostosti uporabe in več kot zadostni funkcionalnosti. Na delavnici bomo poleg teoretičnih osnov rezkanja v programu spoznali načine 2.5 dimenzionalnih CNC rezkalnih operacij.

3 dimenzionalne rezkalne operacije bomo spoznali na prihodnjih delavnicah, na katerih pa je močno zaželena predhodna udeležba na delavnici 101.

Opomba: Zaželeno je, če na delavnico prinesete lasten prenosni računalnik z nameščenim Fusion360 programom.

Trojček osnovnih delavnic

Petek, 8. 3. 2024, ob 14:30

Maksimalno število udeležencev: 8 na vsaki delavnici

Osnove uporabe CO2 laserja

Izvajalec: Jakob Erhartič

Na delavnici se bomo naučili, kako se varno uporablja CO2 laser, nastavlja njegove nastavitve in pripravlja grafike zanj v programu RDWorks.

Osnove 3D tiska - FDM

Izvajalec: Matic Kravos

Na delavnici se bomo spoznali z osnovami FDM oz. FFF 3D tiskalnikov. Pogledali si bomo različne vrste 3D tiska, načinov premikanja in podajanja filamentov. Spoznali bomo tudi različne vrste filamentov, šob in podlag za tiskanje.

Podrobno si bomo ogledali tudi program PrusaSlicer in različne nastavitve, ki jih ponuja in različne spletne strani z brezplačnimi modeli.

Spodbuja se, da imajo udeleženci s seboj svoj računalnik z nameščenim programom PrusaSLicer

Varna uporaba Peskovnika

Izvajalec: Vid Nemec

Delavnica varne uporabe Peskovnika zajema osnovna načela varnosti pri delu z orodji, stroji in nevarnimi snovmi ter uporabo varnostne opreme. Namenjena je zagotavljanju varnega in produktivnega delovnega okolja v Peskovniku.

PRIJAVE SO NA POVEZAVI: https://1ka.arnes.si/a/7c67b32e