Delavnice v tednu 15. 4. - 19. 4. 2024

3D skeniranje - vzvratno inženirstvo

Torek, 16. 4. 2024, ob 14.00

Izvajalec: David Kolšek

Delavnica 3D skeniranja je namenjena vsem, ki bi radi spoznali osnove te tehnologije in se naučili, kako uporabljati 3D skener za zajemanje resničnih predmetov in njihovo pretvorbo v digitalne modele. Na delavnici bomo spoznali različne metode zajema podatkov, se naučili pravilne uporabe skenerja ter programske opreme za obdelavo skeniranih podatkov. Poleg tega bomo proučili tudi različne aplikacije 3D skeniranja, kot so izdelava prototipov, arhitekturno modeliranje in izdelava replik historičnih artefaktov. Delavnica bo interaktivna, s praktičnimi vajami, ki bodo udeležencem omogočile, da bodo lahko sami uporabili 3D skener in obdelovali skenirane podatke.

Opomba: Na delavnico lahko prinesete lasten kos za skeniranje.

Teorija dirkanja z avtomobili in praksa na simulatorju

Sreda, 17. 4. 2024, ob 14.00

Izvajalec: Maj Rudolf Vahtar

Delavnica bo temeljila na osnovah dirkanja z avtomobili, kjer se bomo dotaknili ključnih vrlin za hitro odpeljan krog na dirkališču. Pogledali si bomo teorijo za dirkanjem in se nato preizkusili v praksi na simulatorju vožnje.

Fusion 360 CAM - 101

Četrtek, 18. 43. 2024, ob 15.00

Izvajalec: David Kolšek

Na delavnici se bomo spoznali s pripravo CAM (Computer aided manufacturing) programov na osnovi predhodnih CAD modelov za obdelavo na 3 osnem CNC (računalniško vodenem) rezkarju Hypercut 60200 3G, ki se nahaja v Peskovniku.

Priprava CAM bo potekala v programu Fusion 360 zaradi dostopnosti, preprostosti uporabe in več kot zadostni funkcionalnosti. Na delavnici bomo poleg teoretičnih osnov rezkanja v programu spoznali načine 2.5 dimenzionalnih CNC rezkalnih operacij.

3 dimenzionalne rezkalne operacije bomo spoznali na prihodnjih delavnicah, na katerih pa je močno zaželena predhodna udeležba na delavnici 101.

Opomba: Zaželeno je, če na delavnico prinesete lasten prenosni računalnik z nameščenim Fusion360 programom.

Trojček osnovnih delavnic

Petek, 19. 4. 2024, med 14.00 in 17.00

Maksimalno število udeležencev: 8 na vsaki delavnici

Udeležba na osnovnih delavnicah (FDM 3D tisk, CO2 laser in Osnove uporabe prostora) je potrebna za pridobitev statusa Pripravnika v Peskovniku. Pripravniki lahko prostor uporabljajo skladno s Pravilnikom o nivojih članov v Peskovniku, ki je dostopen v zavihku spletne strani “Dokumenti”.

Za pridobitev statusa Pripravnika je potrebno še podpisati člansko zaobljubo in izpolniti vprašalnik varnosti pri delu dostopen na spletni učilnici FS UL (študenti ostalih članic UL nas glede opravljanja vprašalnika varnosti pri delu kontaktirajte na email peskovnik.fs.uni-lj.si).

14.00 - Varna uporaba Peskovnika

Izvajalec: David Kolšek

Delavnica varne uporabe Peskovnika zajema osnovna načela varnosti pri delu z orodji, stroji in nevarnimi snovmi ter uporabo varnostne opreme. Namenjena je zagotavljanju varnega in produktivnega delovnega okolja v Peskovniku.

15.00 - Osnove FDM 3D tiska

Izvajalec: Maj Rudolf Vahtar

Na delavnici se bomo spoznali z osnovami FDM oz. FFF 3D tiskalnikov. Pogledali si bomo različne vrste 3D tiska, načinov premikanja in podajanja filamentov. Spoznali bomo tudi različne vrste filamentov, šob in podlag za tiskanje.

Podrobno si bomo ogledali tudi program PrusaSlicer in različne nastavitve, ki jih ponuja in različne spletne strani z brezplačnimi modeli.

Spodbuja se, da imajo udeleženci s seboj svoj računalnik z nameščenim programom PrusaSlicer

16.00 - Osnove uporabe CO2 laserja

Izvajalec: Jure Stare

Na delavnici se bomo naučili, kako se varno uporablja CO2 laser, nastavlja njegove nastavitve in pripravlja grafike zanj v programu RDWorks.

PRIJAVE SO NA POVEZAVI: https://1ka.arnes.si/a/6da3b7ff