Delavnice v tednu 8. 4. - 12. 4. 2024

3D skeniranje - vzvratno inženirstvo

Ponedeljek, 8. 4. 2024, ob 17.00

Izvajalec: David Kolšek

Delavnica 3D skeniranja je namenjena vsem, ki bi radi spoznali osnove te tehnologije in se naučili, kako uporabljati 3D skener za zajemanje resničnih predmetov in njihovo pretvorbo v digitalne modele. Na delavnici bomo spoznali različne metode zajema podatkov, se naučili pravilne uporabe skenerja ter programske opreme za obdelavo skeniranih podatkov. Poleg tega bomo proučili tudi različne aplikacije 3D skeniranja, kot so izdelava prototipov, arhitekturno modeliranje in izdelava replik historičnih artefaktov. Delavnica bo interaktivna, s praktičnimi vajami, ki bodo udeležencem omogočile, da bodo lahko sami uporabili 3D skener in obdelovali skenirane podatke.

Solidworks modeliranje - 1. del

Torek, 9. 4. 2024, ob 14.00

Izvajalec: Marko Kraner

Illustrator za inženirje

Sreda, 10. 4. 2024, ob 14.00

Izvajalec: Maj Rudolf Verhar

Na delavnici se bomo spoznali s programom Adobe Illustrator, ki se najpogosteje uporablja za risanje vektorskih grafik in grafično oblikovanje. Spoznali in preizkusili bomo osnovna orodja programa potrebna za risanje inženirskih grafik. Skupaj se bomo naučili risati skice in diagrame, ki se uporabljajo za inženirska poročila in članke. Del delavnice bo namenjen tudi risanju in pripravi vektorskih grafik za lasersko rezanje oz. graviranje. Če na delavnici ostane čas bodo udeleženci lahko svoje grafike tudi izrezali oziroma gravirali na CO2 laserskem rezalniku.

Dodatni pogoj: Na delavnico pridite z lastnim računalnikom in nameščenim programom Adobe Illustrator.

Trojček osnovnih delavnic

Četrtek, 11. 4. 2024, med 15.00 in 18.00

Maksimalno število udeležencev: 8 na vsaki delavnici

Udeležba na osnovnih delavnicah (FDM 3D tisk, CO2 laser in Osnove uporabe prostora) je potrebna za pridobitev statusa Pripravnika v Peskovniku. Pripravniki lahko prostor uporabljajo skladno s Pravilnikom o nivojih članov v Peskovniku, ki je dostopen v zavihku spletne strani “Dokumenti”.

Za pridobitev statusa Pripravnika je potrebno še podpisati člansko zaobljubo in izpolniti vprašalnik varnosti pri delu dostopen na spletni učilnici FS UL (študenti ostalih članic UL nas glede opravljanja vprašalnika varnosti pri delu kontaktirajte na email peskovnik.fs.uni-lj.si).

15.00 - Osnove FDM 3D tiska

Izvajalec: Maj Rudolf Vahtar

Na delavnici se bomo spoznali z osnovami FDM oz. FFF 3D tiskalnikov. Pogledali si bomo različne vrste 3D tiska, načinov premikanja in podajanja filamentov. Spoznali bomo tudi različne vrste filamentov, šob in podlag za tiskanje.

Podrobno si bomo ogledali tudi program PrusaSlicer in različne nastavitve, ki jih ponuja in različne spletne strani z brezplačnimi modeli.

Spodbuja se, da imajo udeleženci s seboj svoj računalnik z nameščenim programom PrusaSlicer

16.00 - Osnove uporabe CO2 laserja

Izvajalec: Jakob Erhartič

Na delavnici se bomo naučili, kako se varno uporablja CO2 laser, nastavlja njegove nastavitve in pripravlja grafike zanj v programu RDWorks.

17.00 - Varna uporaba Peskovnika

Izvajalec: Tit Jerman

Delavnica varne uporabe Peskovnika zajema osnovna načela varnosti pri delu z orodji, stroji in nevarnimi snovmi ter uporabo varnostne opreme. Namenjena je zagotavljanju varnega in produktivnega delovnega okolja v Peskovniku.

Spajkanje

Petek, 12. 4. 2024, ob 14.00

Izvajalec: Maj Rudolf Verhar

Na delavnici bomo spoznali osnove spajkanja THT komponent, uporabe generatorja napetosti, uporabe multimetra, osnove elektrotehnike ter povezovanja in funkcije nekaterih elektronskih komponent.

Vsak udeleženec bo imel priložnost pridobiti znanje dela s spajkalnikom, ki je koristno za številne malonapetostne ter velikonapetostne elektronske projekte in popravila.

PRIJAVE SO NA POVEZAVI: https://1ka.arnes.si/a/56b68666