PRIJAVA NA DELAVNICE (prijave so odprte do zapolnitve mest)
Osnove konvencionalnega rezkarja (2. del)
Torek ob 13.00
Na drugem delu delavnice rezkar za začetnike se bomo na praktičnem kosu učili tehnike načrtovanja zaporedja operacij, uporabe mikrometrov, “edge finderja” ter uporabe DRO-ja.
**Opomba:**Obvezna je predhodna udeležba na 1. delu delavnice.
Osnove struženja kovinskih materialov - 1. del
Sreda ob 13.30
Delavnica je namenjena študentom, ki se želijo naučiti osnov dela s stružnico. Na delavnici se boste naučili osnovnih tehnik uporabe stružnice, kot so nastavljanje hitrosti vrtenja in pomikov, vpenjanje kosa, izbira orodja in nastavljanje globine rezanja. Poleg tega boste spoznali varnostne ukrepe pri delu s stružnico ter se naučili prepoznati in preprečevati morebitne nevarnosti. Ob koncu delavnice naj bi vsak udeleženec imel dovolj znanja za (samostojno) varno delo na stružnici v Peskovniku.
Delavnica je namenjena tako začetnikom kot tudi tistim z že nekaj izkušnjami, ki bi želeli uporabljati stružnico in orodja v Peskovniku.
Arduino za začetnike - 2. del (Osnove modulov in senzorjev)
Četrtek ob 14.30
Na delavnici bomo nadgradili znanja dela z Arduino razvojnimi ploščami iz pretekle delavnice (Arduino 1. del). Ponovili bomo osnovno sintakso za pisanje Arduino programov in Arduino-specifične funkcije nato pa se lotili dela z fizičnimi razvojnimi ploščami na protoboardu. Spoznali bomo delo z različnimi senzorskimi moduli, knjižnicami za dotične senzorje in funkcijami znotraj knjižnic za komunikacijo s senzorji.
Dodatni pogoj: S seboj prinesite lasten prenosni računalnik. Obvezna je predhodna udeležba na delavnici Arduino 101.
Trojček osnovnih delavnic za uporabo Peskovnika
Petek med 14.00 in 17.00
Udeležba na osnovnih delavnicah (FDM 3D tisk, CO2 laser in Osnove uporabe prostora) je potrebna za pridobitev statusa Pripravnika v Peskovniku. Pripravniki lahko prostor uporabljajo skladno s Pravilnikom o nivojih članov v Peskovniku, ki je dostopen v zavihku spletne strani “Dokumenti”.
Za pridobitev statusa Pripravnika je potrebno še podpisati člansko zaobljubo in izpolniti vprašalnik varnosti pri delu dostopen na spletni učilnici FS UL (študenti ostalih članic UL nas glede opravljanja vprašalnika varnosti pri delu kontaktirajte na email peskovnik.fs.uni-lj.si).
14.00 - Varna uporaba Peskovnika
Delavnica varne uporabe Peskovnika zajema osnovna načela varnosti pri delu z orodji, stroji in nevarnimi snovmi ter uporabo varnostne opreme. Namenjena je zagotavljanju varnega in produktivnega delovnega okolja v Peskovniku. Hkrati na delavnici udeleženci tudi spoznajo, katera oprema in orodja se nahajajo v prostoru in so na voljo za uporabo.
15.00 - Osnove 3D tiska (tehnologija FDM/FFF)
Na delavnici se bomo spoznali z osnovami FDM oz. FFF 3D tiskalnikov. Pogledali si bomo različne vrste 3D tiska, načinov premikanja in podajanja filamentov. Spoznali bomo tudi različne vrste filamentov, šob in podlag za tiskanje.
Podrobneje si bomo ogledali tudi program PrusaSlicer in različne nastavitve, ki jih ponuja in različne spletne strani z brezplačnimi modeli.
16.00 - Osnove uporabe CO2 laserja
Na delavnici se bomo naučili, kako se varno uporablja CO2 laser, nastavlja njegove nastavitve in pripravlja grafike zanj v programu RDWorks oz. Lightburn.
Udeležba na vseh delavnicah in aktivnostih Peskovnika je brezplačna.
Opravljene delavnice oz. usposabljanja za stroje so pogoj za uporabo opreme in strojev v Peskovniku.
PRIJAVA NA DELAVNICE (prijave so odprte do zapolnitve mest)
Prijavi se na delavnice, ki te zanimajo in katerih se imaš namen udeležiti. Če si se na delavnico prijavil/a pa se je ne moreš udeležiti nam to prosim pravočasno sporoči na peskovnik@fs.uni-lj.si, da lahko tvoje mesto na delavnici sprostimo za koga drugega.
Če v tem tednu ni delavnice, ki bi te zanimala, nam lahko prek obrazca https://1ka.arnes.si/potencialnedelavnice sporočiš katere delavnice oz. izobraževanja bi te zanimala, da jih skušamo v prihodnosti izvesti več.
Če pa imaš zanimiva (bolj ali manj tehnična in praktična) znanja, ki bi jih želel deliti med druge študente pa si povabljen/a, da pripraviš in izvedeš delavnico v Peskovniku (npr. vlivanje aluminija, kovanje, šivanje, delo z usnjem, vakuumiranje plastike, brizganje, hydrodipping, airbrush, Arduino, popravljanje motorjev, radioamaterstvo, izdelava tiskanih vezij,…). Za pripravo nove delavnice nam piši na peskovnik@fs.uni-lj.si oz. se oglasi v Peskovniku, da se dogovorimo o poteku in načinu dela.